Môj výskum v psychoterapii
Na Univerzite Sigmunda Freuda som sa v spolupráci s profesorom Omarom Gelom začal venovať interdisciplinárnemu výskumu účinnosti psychoterapie. Po takmer desiatich rokoch systematického skúmania hlavných psychoterapeutických škôl a metód, ktoré formovali ďalší vývoj psychoterapie – od psychoanalýzy a kognitívno-behaviorálnej terapie cez psychotraumatológiu až po humanistické, existenciálne a systemické prístupy – sme identifikovali kľúčové princípy bezpečia, ktoré sú prítomné naprieč terapeutickými smermi, no neboli doteraz jasne pomenované ani systematicky opísané.
Tieto štúdie sa zameriavajú na to, ako bezpečie ovplyvňuje účinnosť psychoterapie naprieč rôznymi terapeutickými prístupmi. Zistenia naznačujú, že tradičná predstava bezpečia ako stabilného, nemenného a dokonalého stavu, je neúplná. Výskum ukazuje, že bezpečie, ktoré podporuje psychoterapeutický progres je predovšetkým dynamické a adaptívne – mení sa podľa situácie, klienta a fázy terapie. Jeho účinnosť závisí od toho, ako je modulované – čiže akou intenzitou, tempom a trvaním je v konkrétnom momente poskytované.
Na základe týchto poznatkov som identifikoval viaceré kľúčové funkcie bezpečia, ktoré prispievajú k psychoterapeutickému pokroku – napríklad ochranu a obranu, regeneráciu a obnovu, podporu objavovania a otvorenosti voči neznámemu, regulovanie stresu a zvládanie rizika či spracovanie a konsolidovanie nových skúseností. Publikované štúdie podrobnejšie skúmajú, ako a kedy bezpečie modulovať, aby optimálne podporovalo terapeutický proces.
Tieto poznatky sú užitočné nielen pre terapeutov, ktorí chcú lepšie pochopiť vplyv bezpečia na terapeutický proces, ale aj pre klientov, ktorí vďaka nim môžu hlbšie porozumieť vlastným skúsenostiam v terapii. Výsledky výskumu boli publikované v časopise Clinical Neuropsychiatry (zaradený do prvej kvartilovej kategórie – Q1) a sú indexované v databázach ako PubMed, APA PsycNet a v databáze Harvardskej univerzity, čo potvrdzuje ich akademickú kvalitu a prínos pre psychoterapeutickú komunitu.
Výskum dynamiky bezpečia a jeho vplyvu na psychoterapeutický progres ma naďalej fascinuje. Pomáha mi integrovať poznatky z rôznych terapeutických metód do klinickej praxe a prispieva k hlbšiemu porozumeniu procesu psychoterapeutickej zmeny. Niektoré z týchto článkov si môžete prečítať tu:
- The Functions of Safety in Psychotherapy: An Integrative Theoretical Perspective Across Therapeutic Schools;
- The Role of Safety in Change-Promoting Therapeutic Relationships: An Integrative Relational Approach